Možná o kapele Switchfoot mnozí z vás slyšeli, na našich večerech určitě patří mezi ty nejoblíbenější. A dokonce i u nás stejně jako po celém světě je možné je slyšet nejenom z rádií, ale jejich hudba zaznívá i ve filmech. Tím posledním je filmu Narnie - Princ Caspian, ke kterému kluci napsali soundtrack „This Is Home“. Pojďme se na tuto zajímavou sestavu ze San Diega podívat blíže.

 

Odkazy:

http://www.switchfoot.com/

 

31.5.2007 jsem o Switchfoot dělal pořad Pohovka do Rádia7. Dovolím si jej použít k přiblížení, kdo že vlastně tito mladí rockeři jsou.

 

Tentokrát je ve studiu Kristýna a všechny zdravím. Dneska budeme surfovat ne na rádiových vlnách, ale na vlnách kapely Switchfoot. Autorem pořadu je vám již známý Pavel Šupol, který se touto kapelou doslova nachl.

 

Píseň: The Setting Sun (album: Nothing Is Sound)

 

S chvěním usedám k psaní tohoto pořadu. Toto chvění je vyvolané rockovým nadšením party, která si říká Switchfoot. Tihle mladíci nás nechtějí rozechvít jen ráznými kytarovými riffy, chtějí nás také do hloubi zasáhnout svými texty, ale ze všeho nejvíc nás může povzbudivě rozechvít víra a svědectví jejich životů. Konfrontují nás s faktem, že naše víra a láska se nemají kde jinde projevit než na tomto světě, tady a teď. Následovat Krista totiž pro Switchfoot znamená novou revoluční cestu.

 

Píseň: Lonely Nation (album: Nothing Is Sound)

 V rodině kazatele Foremana v městě San Diegu se rodí synové Jon a Tim. Začínají být výjimeční tím, že již od svého mládí spolu skládají hudbu a hrají v různých lokálních kapelách. K tomu se přidávají ještě další společné zájmy jako surfování a Jon si ještě pro radost zahraje pólo. Jak se později ukáže, tento koníček se nestane důležitým pro Jonovu sportovní kariéru, ale pro jeho budoucí hudební kariéru. Zde se totiž potkává s Chadem Butlerem, který je kapitánem jeho pólového týmu. Když oba přátelé zjistí, že mají mnoho společného, že totiž pocházejí z kazatelských rodin, a že kromě surfu a póla mají navíc společnou touhu mít vlastní kapelu, nic nebrání tomu, aby ještě spolu s Timem začali zkoušet. Jon si stoupl s kytarou za mikrofon, Tim se chopil basy a Chad usedl za bicí.

 

 Píseň: Happy Is a Yuppie Word (album: Nothing Is Sound)

 

Nejdříve si v roce 1996 říkají Chin Up, ale když jim nabídne producent Charlie Peacock životní šanci – nahrát CD, které bude distribuované po celém světě, začínají si říkat Switchfoot. Tohle první album z roku 1997 nese název The Legend of Chin. Po jeho vyjití nemusí producent Charlie litovat své prvotní nabídky pro tuhle partu, protože kluci se setkávají s kladným ohlasem jak u vlastních fanoušků, tak u hudebních kritiků. O tom všem svědčí ocenění pro nejlepšího nového umělce. Pokud dnes shlédnete některý z jejich klipů, nemusíte být zaskočeni, že z původního tria uvidíte na scéně členů pět. Kapelu později obohatil klávesami Jerome Fontamillas spolu Drew Shirleyem a jeho kytarou. Kým však chtějí skutečně být? Jon jednou řekl: „Nejtěžší je rozpor mezi tím být na pódiu a snahou být maličkým. Tendence dnešní kultury je být hvězdou, ale já toužím být služebníkem.“

 

Píseň: Stars (album: Nothing Is Sound)

 

Jako mnoho jiných kapel i Switchfoot odmítají škatulkování pouze mezi tzv. „křesťanské kapely“ s žánrovým zařazením mezi křesťanský rock. Jon k tomu říká: „Pro nás to je víra, ne nějaký žánr. Vždy jsme otevřeně a upřímně mluvili o tom, odkud naše songy vycházejí. Myslím si, že naše písně jsou pro každého. Když nás ale někdo přiřazuje ke křesťanskému rocku, automaticky zavírá dvířka ostatním lidem. A to není to, o co se pokoušíme. Hudba otvírá cestu k novým myšlenkám a to je to, co chceme.“ Zdá se, že se jim to daří,  často se totiž o nich hovoří jako o kapele „přemýšlejících“.  Například v písni New Way to Be Humen ze stejnojmenného alba z roku 1999 nás konfrontují s dennodenním tlakem současného životního trendu, který nás ale, pokud se mu příliš poddáme,  nakonec nechává otupělé. Odpovědí kapely na tyto situace je, že existuje nová cesta, jak se stát člověkem. Tu cesta smíme nalézt v tom, který nás stvořil a pokud se před Ním dokážeme sklonit, začíná naše vykoupení.

 

Píseň: Twenty-Four (album: The Beautiful Letdown)

 

V roce 2000 vydávají Switchfoot další v pořadí již třetí album, tentokrát s názvem „Learning to Breathe.“ Hlavní textař kapely Jon Foreman uvedl album těmito slovy: „Jsou to melodie změny, písně očekávání. Toužím spatřit, jak Boží království přichází do mého života a světa kolem mě. Tato naděje visí na napětí mezi padlým světem a zachraňujícím Bohem, který volá: Hle, vše tvořím nové“. Bubeník Chad Butler připojuje: „Toto album je o pohybu, o přivykání si na dýchání v atmosféře milosti.“ A Jonův bratr Tim se nestydí vyznat, jak se cítil při tvorbě tohoto alba: „Každý den dál vyznávám a stále v sobě objevuji nová a nová místa, která potřebují změnu. Ve skutečnosti čím dál jsem na cestě svého života, tím víc si uvědomuji svou vlastní křehkost a potřebu Spasitele.“ Magazín křesťanské hudby CCM napsal, že toto album přináší svědectví o Bohu, který se protiví našim snům a stereotypům. Nemůžeme se uspokojit s přítomností. Žijeme v naléhavém očekávání probuzení. Zpěvák Jon přiblížil, jak se toto album dotýká těchto témat: „Je to radost pro nešťastné, osvobození od zotročujících vášní a věčný smysl nalezený v každodenním životě, který se nám nabízí. Království nebeské je mnohem blíž než zítřek.“

 

Píseň: We Are One Tonight (album: Nothing Is Sound)

 

Přestože již mají na svém kontě tři alba, na průlom k uším mnoha dalších fanoušků i za hranice Ameriky čekali Switchfoot až do roku 2OO2. Tehdy byla kapela pozvaná ke spolupráci na filmu „A Walk To Remember“, kde kromě jejich 4 skladeb z předchozích alb uslyšíte v duetu Jona spolu se  zpěvačkou Mandy Moor, která zde hraje hlavní roli. O tom, že kluci umí zahrát písně jadrného rocku stejně jako nádherné hluboce romanticky laděné balady, svědčí píseň Learning to Breathe. Co stálo v pozadí jejího vzniku upřesňuje Jon: „Tento rok jsem velmi vyrostl, naučil jsem se mnoho o svých hlubokých potřebách, o mé lidské hříšnosti. Ale hlubší než toto je, že Kristus mě miluje, nejedná s námi, jak si pro naše hříchy zasloužíme a neoplácí nám všechnu naši nespravedlnost. Jak vysoko jsou nebesa nad zemí, tak úžasná je Jeho láska k nám. Učíme se dýchat v atmosféře Boží dobroty.“

 

Píseň: On Fire (album: The Beautiful Letdown)

 

Mezi další známé písně, které se vám linou do uší při sledování tohoto filmu, patří i I Dare You to Move. V ní nás kluci vyzývají k pohybu, k odvaze jít proti proudu: „Dostali jsme nový den. Naše oči jsou otevřené a možnosti jsou před námi. Budeme žít jakoby v polospánku a nebo změníme náš svět, budeme Kristovými rukami a nohami, solí a světlem světa? Zpívám tuto píseň  všem na této planetě, kde je sebezalíbení nejvyšším vládcem.“ Není proto divu, že se tyto dvě písně opět objevily na novém albu The Beautiful Letdown z roku 2003, které si už vyhledali fanoušci po celém světě. Proto již nikoho nepřekvapí, že se jej prodalo víc jak 2,6 milionu a získalo dvakrát platinové ocenění.

 

Píseň: I Dare You To Move (album: The Beautiful Letdown)

 

Switchfoot můžete slyšet překvapivě i z našich rádií a to díky písni Meant To Life, která pochází ze soundtracku k filmu Spiderman 2. Vyšla opět z pera zpěváka Jona Foremana, který o jejím vzniku řekl: „Před nedávnem jsem četl báseň od T. S. Eliota nazvanou Neviditelný muž. Začaly mne pronásledovat obrazy té básně: jsme neviditelní lidé... jsme přesyceni... Když se podívám na naši planetu, mohu vidět hrůzy a zároveň překrásný svět, kde láska a nenávist dýchají stejný vzduch. Tady se každý den budíme, tady žijeme. Možná, že ten kluk v písni jsem já. Doufám, že mě sráží víc než pouhé argumenty a neúspěšné pokusy vzlétnout. Něco uvnitř mě touží po kráse, po pravdě. Chci víc, než to, za kolik jsem byl prodán, chci žít svůj život.“ A tak nechejme znít v sobě slova této písně: „Chceme víc než může tento svět nabídnout. Chceme víc než války našich otců a vše uvnitř křičí po druhém životě. Jsme tu, abychom žili pro mnohem víc.“

 

Píseň: Meant To Live (album: The Beautiful Letdown)

 

Mnozí fanoušci stejně jako hudební kritici přijímají Switchfoot i díky tomu, že se ve svých textech netočí jen kolem své víry, ale beze strachu vyjadřují i své pochybnosti. Důkazem toho mohou být slova Jona Foremana o předposledním albu Nothing Is Sound: „Toto album bylo napsané mezi požehnáním a nepožehnáním, mezi dobrým a zlým, některými maloměšťáckými profesionály ze San Diega. Jde o pokus udělat něco pěkné, pokus zpívat něco pravdivého se zlomeným srdcem. Toto album jsem napsal o věcech, kterým nerozumím.“

 

Píseň: Golden (album: Nothing Is Sound)

 

Pokud vás tato mladá kapela zaujala, můžete se vydat na průzkum gravitace s jejich poslední deskou z loňského prosince, která nese název Oh! Gravity. Ta se dostala v křesťanské americké hitparádě na první místo a v žebříčku 200 nejprodávanějších alb po celé Americe, který sestavuje časopis Billboard, se usadila na 18. příčce. Přeji nám všem, aby nám poslech této kapely pomáhal žít v jejím životním stylu, protože i svým názvem nás upozorňují, o co jim v prvé řadě jde. Switchfoot je totiž surfařský termín a znamená zcela změnit  směr přímo proti vlně. Tak neváhejme nasednout na surfařské prkno značky Switchfoot a nechejme se unášet do výšek a hloubek života, pro tyto mladé rockery nemyslitelného bez živého vztahu k Bohu.

Loučí se autor pořadu Pavel Šupol a moderátorka Kristýna Markovová

 

Píseň: Easier Than Love (album: Nothing Is Sound)

 

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz