Možná jste si při té euforii ani neuvědomili, co vše zaznělo z Rišových úst na Koncertě pro Haiti nebo prostě ani nebyla nálada. Proto přinášíme přepis jeho koncertu. Velký díky patří Maru D., která se ochotně ujala přepisu a díky ní máme možnost vzpomínat, čerpat z jeho slov, která jsou dle mého názoru aktuální neustále, nejenom v okamžiku, kdy zazněly 15. srpna v Klokotech.

 

Rišovo slovo na Koncertě pro Haiti

Chci vás pozdravit ze Slovenska, chci pozdravit tento celý koncert, všechny lidi, kteří se zde zúčastnili, kteří to zde všechno zorganizovali.
Děkuji Bohu za tuto úžasnou myšlenku, že si všímá těch, kteří trpí. A chce to i od nás, aby tak, jako Bůh miloval nás, abychom my milovali tento svět. Žalm 113 - je to anglický žalm Praise servants of Jesus. Mluví o tom, že Bůh neváhá sáhnout na dno našeho pádu. Člověk padá velmi hluboko a žalm říká, že až „do hnoje“. A z tohoto hnoje, s čistou rukou nás Bůh chce vysvobodit.

V našem životě se někdy stanou věci, které nás velmi zlomí. V mém případě se to stalo s mým synem, který, když se narodil, měl vážné onemocnění a před tím, než jsme si ho užili doma, téměř rok strávil v nemocnici. Jsou to chvíle, které zasáhnou život člověka neplánovaně a jako kdyby se zlomily křídla.
Tato písnička se jmenuje přesně tak: Dovol mi létat v jeho zlomených křídlech. Je o tom, když nezvládáme a Bůh neváhal počítat s tím, že nebudeme zvládat. Bůh počítal s tím, že se ocitneme ve chvíli, kdy budeš úplně unavený a budeš úplně na dně. Budeš jako zbloudilá, ztracená ovečka, která se nedokáže vrátit. A Bůh počítá s tím, že jednoho dne ti dojdou síly. A On se znovu ozve jako milovaný Otec. On znova přijde jako milovaný Pastýř. On počítá s tím, že Jeho ovečky se nedokážou vrátit domů.

Bůh nabídl lidem věčný život. A dal jim hodně toho, co by tento svět chtěl velmi dobře zpeněžit. Jeden náš problém, který máme jako křesťané je, že Bůh to všechno dává zadarmo. Je pro nás velmi těžké v tomto světě byznysu a čísel přijat, že Bůh dává něco zadarmo. A já se chci naučit začít to ve svém životě chápat. Chci, aby moje rodina přijala, že věci, které jsou velmi vzácné pro můj život, mi Bůh chce dát zadarmo. Děkuji Bohu za své přátele, které tu mám kolem sebe. Možná že kolem tebe stojí lidé, kteří jsou pro tvůj život velmi důležití. Možná se jen tak nenápadně můžeš podívat doleva, doprava a zjistíš, že vedle tebe stojí přítel, který tě možná před několika dny poslouchal, když ti bylo velmi těžko. A to je to nejvzácnější, co nám Bůh dal. Protože pokud by jsme zde přišli jako jednotlivci, byli by jsme velmi slabí. Ale naše síla je v tom, že jsme jednotní. Že se dokážeme sjednotit, a že dokážeme společně jít za jednou věcí. A společně nám Bůh dává prostor v nebi. V Jeho království. A to království se dá přijat jen a jen zadarmo.


Další píseň, kterou zahrajeme, se jmenuje Bůh ví, co mi chybí. A je právě o tom, že v životě, hlavně tehdy, když rosteme a dozráváme, chceme mít své hrdiny. Potřebujeme své idoly. Tento svět to dobře ví a nabízí mladému člověku mnohdy násilí, mnohdy strach. Jsou to idoly, které mají zničené rodiny, zničené manželství. Často jsou na drogách a končí sebevraždou. A tento svět jim nemá co nabídnout. Nám mladým, vám mladým, a já se cítím být mladý. Ani mně neměl tento svět co nabídnout a svůj život jsem investoval do sportu, do kulturistiky, do bojových umění a hledal jsem Boha v prázdnotě. Hledal jsem ho tam, kde nebyl. Sport mi dal hodně a dodnes mi velmi dává. Když jsem měl kolem šestnácti let, vytvořil jsem neoficiální světový rekord v klicích. A bylo to jen proto, abych místo v srdci, které bylo prázdné, něčím zakryl, něčím ho zaplnil. Myslel jsem si, že když udělám něco, co dokáže jediný člověk na světě, že mě druzí lidé budou mít rádi, že mě i druzí přijmou, a že to moje prázdné místo v srdci se něčím naplní.
Možná se i ty něčemu věnuješ - nemusíš dělat světový rekord, ale možná děláš něco, čím chceš zaplnit to místo, které nepatří koníčkům, ale patří Bohu. A jen Bůh má heslo na to prázdné místo, které může zaplnit - svou láskou. A Bůh ví, co ti chybí. Bůh ví přesně, co potřebuješ ve svém srdci. Nechce nás okrádat o naše záliby, nechce nás okrádat o naše koníčky. Touží, aby byl v našem srdci na prvním místě. Aby mohl poslouchat právě ty chvíle, které jsou plné zklamání, bolestí. Právě to, když se jednoho dne otočíš a kolem nebudou žádní přátelé.Moje kapela tu nebude stát a něčím si to strašně „zbabrám“, že je ztratím.
A možná i ty jednou něco hodně pokazíš a ztratíš lidi, o kterých sis myslel, že budou při tobě stát, když budeš dělat chyby. Ale jediný, kdo počítá s tvými chybami, je Bůh. A ty dovol, aby lidé v tvé blízkosti, v tvém životě, mohli dělat chyby. To nás činí odlišnými od lidí tohoto světa. Tento svět není tolerantní a za kapku ropy, kousek diamantu dokážou vyvražďovat celé národy. A nás se to týká. Týkají se nás lidé, kteří patří Bohu. Ať se to týká lidí, kteří jsou na Haiti nebo na severním pólu, týká se to i mě. A jejich problém je i tvým problémem. Problém mé kapely je i mým problémem. Problém tvého bratra, sestry, sestřenice, je i tvým problémem. A můžeš se modlit. Nemusíš řešit jejich důležitou situaci, ale Bůh ti ukáže, jak to řešit.

Další písní chci poděkovat Nejvyššímu Králi králů. Tato píseň je slovenská, ale vznikla zde, v Čechách. Vznikla na jedné biblické evangelizační miniškole. Vznikla ráno, když ještě nebyly ranní chvály. S jedním přítelem jsme se potkali na zahradě a já jsem vzal kytaru a začal hrát tuto písničku. A jsem rád, že toto je její domov, tak by jsme ji rádi zahráli. Ta písnička děkuje Bohu, děkuje Ježíši, že nám dal tento dnešní den. A je to jeho čas, je to Jeho prostor. Jsou to naše srdce, naše chvály, které patří jen a jen Jemu. Píseň : Vďaka Ježiš

Přesto, že máme mnoho chyb, přesto, že často padáme, jsme svobodní. I přesto nám patří všechno, co nám Ježíš zaslíbil, po čem se žene tento svět a nemůže to dostat. Tvou jistotu ti nedává tvůj účet v bance ani tvůj nový zaměstnavatel, ani tvoje krásné zaparkované auto. Ale tvou jistotou je Bůh ve tvém srdci. Jeho pečeť v tobě, jeho Duch Boží, který ti dává jistotu a vědomí, že patříš jen Jemu, a že jsme svobodné Boží děti.

Zkus se teď tak nadechnou zhluboka, z celých plic, jak jen dokážeš. Zkus si v této chvíli uvědomit, že dýcháš. Asi nikdo z vás se dnes ráno nerozhodoval, že bude dýchat. Ale jsou lidé,kteří by dali všechno za to, aby mohli dýchat, protože jejich život je závislý na nějaké skříňce. Viděl jsem přítelova syna, kdy tento přístroj dýchal za jeho plíce. Ale my máme tu možnost nadechnout se, dýchat a žít. A nemusíme nad tím vůbec přemýšlet. Je to nejúžasnější dar, který nám umožňuje mít pozemský život. A Bůh počítal s tím, že tak, jako potřebuješ plíce na pozemský život - a je to úplně úžasná věc, tak potřebuješ plíce pro věčný život. A zde na zemi si můžeš ochutnat z těchto nebeských plic setkáním se s Bohem v modlitbě, v Jeho Duchu. Nadechnout se z Jeho blízkosti, z Jeho náruče, z Jeho přítomnosti a být jen tak s Ním. Nic neřešit, nevymýšlet tisíc krásných slov, ale být jako malé dítě, být vedle Něho, být vedle Jeho nohou a nechat se unášet tím, co bude dělat On, protože Bůh je tvým Milencem, protože Bůh je ten, který se do tebe zamiloval. Není to fraška, tak jako pro matku není fraška, že miluje své děti, i když její syn může mít třicet roků. A pro Boha není fraškou, že nás miluje a mě strašně miluje. A tebe asi o tolik víc. A mého kytaristu Vlada miluje prý dvakrát víc, protože on té lásky potřebuje velmi mnoho. A náš bubeník (my mu říkáme otec), tak on potřebuje třikrát víc lásky. A jsou lidé, kteří potřebují tisíckrát víc lásky, protože to nikdy nezažili, protože oni neznají nejen to, co je to Boží láska, ale oni neví, co je to láska otce, matky.
Pane, prosím tě, abys požehnal každé srdce, které nebylo milované, každé srdce, které touží po tvé lásce, po lásce lidské, po doteku, po jistotě, že tu je někdo, kdo ho má rád
. Píseň: Nadechnout se smím.

Další píseň se jmenuje Ty mě neseš sám a je to písnička o tom, že někdy pod slunce přijdou mraky (teď tu nejsou a to je moc dobře, protože jinak by jsme zmokli), ale v životě přijdou mraky a my si říkáme, že slunce zmizelo, nebo dítě by si řeklo, že slunce zmizelo.
A když jde dítě ráno do školy a vidí mlhu, tak dítě poví: „Škola zmizela, nemusím jít do školy“. Ale my víme, že za tou mlhou ta škola je, i ta práce, ale i kostel, i modlitební místnost, i dům přítele, i někdo velmi blízký. A za těmi mraky je jedno úžasné slunce, které my potřebujeme. Naše rostlinky, my ho potřebujeme. Potřebujeme slunce, potřebujeme Boží slunce nad těmi mraky našich myšlenek, našich strachů a obav.
Pane, prosím tě, abys nám daroval z Tvého slunce, abys nyní svou mocí pronikl naše mračna, ty mraky, které dusí naše srdce, ty mraky, které nám chtějí vzít radost, které nám chtějí vzít víru v Tebe, které nám odpírají pohled na Tebe. Toužíme, aby ses nás teď dotkl a my cítili, že to slunce, že ta Tvá láska je zde stále pro nás. Amen

Právě jsem si všimnul, že mi praskla struna a budu muset hrát na pěti. Ale když nevadí baskytaristům, že jeden může mít pět, druhý čtyři, tak to nebude vadit ani mně. A jsem rád, že občas ty struny prasknou, a že i přesto to nemusí znít falešně (ale zní to falešně:-). Pokud by se vám zdálo, že to zní falešně, tak to dělá ta akustika. Zahrajeme jednu píseň, která se jmenuje Nebeská show. Je to taková rychlá píseň, která mluví o radosti, abychom se těšili na to místo, kam jdeme, protože opravdu se náš život točí jen a jen okolo Království, kolem Božího Království, které na nás čeká. Ježíš řekl, že to místo existuje a že nám šel připravit místo. Kdyby to tak nebylo, tak by nám nic neřekl. A on opravdu „nekecal“. Já věřím srdcem a vyznávám ústy, že to místo musí být velmi krásné, a že to místo je udělané tak, aby se líbilo právě tobě. My doma, když zařizujeme dětem dětský pokoj, tak přemýšlíme nad tím, jaký mají vkus, aby se jim to líbilo. Věřím, že Bůh přemýšlí právě nad tvým vkusem, aby se ti líbilo Království, aby se tobě líbilo Království tak, jak jej Bůh zařídil.

Rádi by jsme se s vámi rozloučili, protože nás tlačí čas. Je moc krásné, že se vám to líbilo. Před nějakým časem, minulý rok, jsem měl možnost napsat písničku, která se jmenuje Hledám vás. Bylo to trochu těžké napsat v češtině text, aby se vám dobře zpíval a měl jsem trošku problémy s některými slovíčky. Touto písní by jsme se rádi s vámi rozloučili a symbolicky to zahraji jen tak na pěti strunách.
Řeknu ti: od této chvíle počítej se svými chybami, počítej s tím, že všichni kolem tebe jich budou dělat. Počítej s tím, že Bůh s tím počítal a neboj se svých chyb, protože nikdy nás naše chyby nemohou vzdálit od Boha. Jsem rád, že jsme zde byli. Všechny chybičky, které jsme udělali, věřím, že jste neuslyšeli.
Děkuji Tobě, Ježíši, že jsi s námi a jsi bezchybný, že jsi čistý, jemný a něžný. Děkuji, že jsi nás našel, že jsi našel toto místo, že jsi našel lidi, kteří mají velké sny, touhy, protože máš co plnit. A my chceme zpívat ke Tvé slávě, chceme Ti děkovat a chceme být jako to kvítí, které Ty pozvedáš.


Odkazy:
http://video.tvlux.sk/ - Rišo v hodinovém Tv pořadu Poltónklub

 

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz