Před měsícem jsem upozorňoval na 4. ročník Festivalu pod věží. Protože se přiblížil termín jeho konání, dovolím si jej znovu připomenout. Uskuteční se 22.-23. září ve Zlíně.
Kdo z vás se tam nebude mít možnost dostat, může jej sledovat v přímém přenosu Tv Noe. Pozor! 9 z 10 návštěvníků nějaké podobné akce vám prozradí, že osobní účast je neopakovatelná!:-) Pořadatelé navíc chystají mezi zvučením kapel rozhovory s jednotlivými účinkujícími, což může být velmi příjemné.
Oslovil jsem Radovana Výsmeka, hlavního pořadatele, abych se dozvěděl něco z historie festivalu a taky z toho, co vše si pro nás letos přichystali. Tímto mu děkuji za rozhovor a přeji mnoho spokojených jak účinkujících, tak především návštěvníků. Ať se i letošní akce stane hnacím motorem do mnoha dalších ročníku.
Rozhovor najdete


Jak vznikla myšlenka Festivalu pod věží?

Přinejmenším kuriózně. V kostele na Jižních Svazích při vzniku kostela vznikla i skupina – schóla (Třetí poločas), ve které jsem hrál. A protože jsme si chtěli zahrát na pódiu, vymysleli jsme si festival…
Ono to tak opravdu začalo. Ale teď trošku vážněji. Během příprav na Nultý ročník (2004) jsme si sáhli na spoustu věcí, o kterých jsme doposud neměli ani tušení: získávání informací, nedostatek kontaktů na skupiny, na jiné podobné akce, získávání financí atd. Ale také jsme nalezli smysl, myšlenku a vizi celého festivalu. Nejdůležitější pro mě bylo, že jsme se dotýkali Božího konání, které bylo cítit ze všech stran (a toto teď nemyslím jako frázi).

Má nějakou návaznost na Zlínský trakař, o kterém jsem se jen dočetl, že fungoval?

Taky jsem o něm četl, že existoval… Ale nic o něm nevím.

Pod věží = určitá spojitost s místem konání?

Že by další kuriozita? V trošku neuspořádaných přípravách na zmiňovaný Nultý ročník jsme pozapomněli na název festivalu. Do tisku plakátů zbývalo pár dnů. Co jsme mohli dělat? Potřebovali jsme rychle nezaměnitelné jméno. Prohledávali jsme internet, bloudili ve svých myšlenkách a hledali nějakou originální myšlenku, která by dala do pohybu nápad. Výsledek ale nebyl zrovna uspokojující. A pak to přišlo… Náš kostel má specifickou věž – trojhrannou – celý festival se bude odehrávat na ploše před kostelem a v kostele, čili pod touto věží. Tak vznikl název Festival pod věží.

Jaký cíl si tímto festivalem kladete?

Těch cílů je spousta a je spousta efektů festivalu, které ani nevidíme nebo nemůžeme vidět. Co si kladu já, jako organizátor, za cíle, to bych mohl vyjádřit asi takto:

1. Umístěním pódia s moderní hudební produkcí do jinak celoročně „mrtvého“ sídliště a vyplnění uší texty a hudbou o lásce a o tom, co život s Bohem přináší, pár lidem z tohoto sídliště, se mi zdá jako vhodná nenásilná forma hlásání Evangelia.
2. Setkávání se s kamarády a známými z obou republik, vytváření si nových vztahů, zážitky, spolupráce atd. - festivalová atmosféra je specifická a má něco do sebe. Je nutné to zažít. Ideálně ze všech tří stran – jako divák, účinkující i pořadatel.

Váš festival je vlastně takové dvojče festivalu Maják, jak jste přišli k této myšlence a spolupráci právě se slovenskými kolegy?

Trošku to uvedu na pravou míru. Festival Maják je mladším sourozencem Festivalu pod věží. A jak to vzniklo? Asi se schyluje k další kuriozitě… (Nikdy jsem si nemyslel, že jsme tak kuriózní ;-) )
Ve druhém a třetím ročníku jsme čerpali finance z EU a plusem pro schválení projektu bylo mít slovenského partnera. Tak jsme nějakou dobu zkoušeli hledat, koho do toho „uvrtáme“. Naštěstí jsme v Dubnici nad Váhom narazili na člověka, který se s námi vůbec neměl potkat, ale nějaká náhoda jej prostrčila na naše setkání. A naštěstí to byl člověk, který myšlenku pořádání festivalu nosil v hlavě nějakou dobu. A i když to celé byla původně pragmatická záležitost, tak dnes tento sourozenecký vztah kvete i bez dotací EU. A popravdě řečeno, už si nedokážu představit náš festival bez Majáku.

Ty sám si tam taky zahraješ se svojí kapelou MRRK, koho ještě uslyšíme a odkud?

Tady na tomto místě bych rád poděkoval všem skupinám, které letos přijedou hrát bez nároku na honorář a proplacení cestovného. A to jen proto, aby podpořili Festival pod věží. Letos se nám totiž nepodařilo sehnat dostatečné množství financí, které by sloužilo k pokrytí těchto nákladů.
V přehlídkovém programu od 14 do 20 hodin na pódiu před kostelem vystoupí skupiny Andy & P. R. C. ze Žiliny, Boží šramot z Nové Dubnice, Eliata z Vysokého Mýta, Michael z Lanškrouna, MRRK ze Zlína, Oremus z Dubnice nad Váhom, Shine z Bratislavy a Vocativ z Kutné Hory. Jako host festivalu vystoupí ve večerním koncertu v kostele Richard Čanaky a FBI.
A takovou malou specialitou Festivalu pod věží je i to, že většina účinkujících doprovodí nedělní bohoslužby ve zlínských i dalších blízkých kostelích.

Každý rok se snažíte nachystat něco nového nebo neobvyklého, co chystáte na tento rok?

Myslím si, že zůstávat na stejné úrovni je v dnešní „trošku postižené“ době jako dělat krok zpět. Bojujeme jako každá jiná akce o diváky. Ale rozhodně ne z komerčních důvodů, pro zisk, ale ani ne pro nějaké „lanaření“ k víře. Bojujeme pouze proto, že bez diváků by celý festival ztratil smysl.
Letos se nám podařilo pro diváky, a to zejména z větších vzdáleností od Zlína, zajistit exkluzivní přímý přenos celého Festivalu pod věží přes obrazovky TV Noe. Takže divák z Aše nebo Košic nebo třeba i z Ameriky bude mít možnost sledovat celý letošní festival v přímém přenose. Nicméně být na v centru dění je daleko víc, takže nezůstávejte u obrazovek.

Pořádat takovou akci stojí hodně úsilí, kde čerpáš a hledáš spolupracovníky?

V první řadě je potřeba říct, že bez nadšení, že děláte tu správnou věc, by to nešlo. Hledám lidi, kteří chápou význam a cíle festivalu, jsou ochotní dát práci a svou osobnost, aby vše dobře dopadlo. Organizační tým se od Nultého ročníku značně změnil a myslím, že i stabilizoval. Dnes víme, co máme dělat. V dny konání festivalu však dobrovolně spolupracuje několik desítek dalších lidí. Většinou jsou to dobrovolníci ze Salesiánského klubu mládeže Zlín, který tuto akci oficiálně pořádá.

Co bys chtěl vzkázat všem, kteří by rádi přijeli?

Festival pod věží 2007 se koná 22. – 23. 9. 2007. ve Zlíně – Jižních Svazích u kostela Panny Marie Pomocnice křesťanů. Sobotní program začíná ve 14,00 hodin. Nedělní program se opírá o doprovod bohoslužeb. Jo a sledujte web www.festivalpodvezi.cz

2016 Copyright Pavel Šupol | Všechna práva vyhrazena | Login | Tvorba: www.lukaspavelec.cz